PANDEMİK DÜGÜNLER - 2021 Dügünleri Nasıl Olacak?

2020 kimsenin planladığı gibi geçmedi. Pandemi’nin etkisi evlilik planları yapan çiftlerle birlikte düğün – davet sektörünü de derinden etkiledi. Organizatörler, davet planlaması yapan firmalar, tasarımcılar ve çiçek tasarımcıları sokağa çıkma yasakları ile birlikte davetlerin hangi tarihe erteleneceğine ilişkin belirsizliğe bağlı olarak yeniden planlama konusunda birçok zorlukla karşılaştılar. Öyle ki gelinlik siparişinin hangi tarihte verilmesi gerektiği konusu bile atomu parçalamaktan daha zor bir konu olarak nitelendirilir hale geldi.

Yılın büyük kısmında trend ibresi daha ufak çaplı davetleri gösterdi. Çiftler az sayıda katılımcı ile ev veya bahçe ortamında verilen küçük çaplı davetler ile evlilik kutlamalarını tercih etti.


2021 yılında tünelin sonunda bir ışık görünüyor mu? Bu konu halen net değil…Vaka sayıları bir müddet daha önlemlerin devam edeceğini, tedbiri elden bırakmanın zamanı olmadığını açık ve net olarak söylemese de az buçuk gösteriyor.

Peki bu şartlar altında 2021 yılının düğün davetleri nasıl olacak ipuçlarını bu yazımızda sizlerle paylaşalım istedik.

Şimdiden haberini verelim 2021 yılında düğünler şatafatlı ve büyük otellerde verilen davetler yerine akşam verilen kutlama yemeği gibi ufak çaplı davetler şeklinde devam edecek gibi görünüyor. Az sayıda çok yakın davetli ile yapılan sıcak, samimi ve kontrol edilebilir açık hava davetleri bu sene de revaçta olacak.

Madde madde trendleri irdeleyecek olursak….


Yerel işletmeler tercih edilecek…

Her ne kadar her şey dahil paketler büyük kolaylık sağlıyor olsa da bu sene çiftler kendi zevkleri ile aynı doğrultuda ürün / hizmet sunan yerel işletmeleri tercih edecek.

İster arka bahçede ister avluda verilsin davetlerde yiyecek, içecek ve çiçeklerden yerel işletmeler sorumlu olacak. Böylece taşıma sırasında ortaya çıkan karbon salınımı sınırlandırılırken küçük işletmeler üzerinde küçük de olsa destekleyici bir etki sağlayacak.

Sürdürülebilir tarım uygulamaları olan çiftlikler, yerel kasap ve şarküteriler, yerel üzüm bağları ve yerel fırınlar yani 2020’de küçülen ekonominin etkilerini çok daha ciddi bir şekilde hisseden küçük işletmeleri tercih ederek çiftler bu işletmeler üzerindeki etkinin azaltılması anlamında destek verecek.


Renkli tasarımlar gündemde…

Bembeyaz bir düğün konsepti her zaman bir klasiktir ve modası asla geçmez. Ama iş renklere gelince cesur renkler konusunda cesur seçimler yapmaya çekinen gelinler tarafından çok sevilen somon ve pudra renklerine (sizi bilemiyorum ama en azından Studıo Diflorance olarak biz büyük bir sevinçle) bu sezon güle güle diyoruz.

Pantone 2021’in renklerini ultimate grey (esas gri) ve illuminating yellow (aydınlatıcı sarı) olarak belirledi. Neden? Çünkü gri 2020’nin ağır ve kasvetli havasını temsil ederken bu ağır ve kasvetli havayı dağıtmak için umudu ve sağlığı sarı ile taçlandırdı.

Sözün kısası davetler bu sene ufak olacak olmasına ama düğünlerin çok renkli geçeceği şüphe götürmez bir gerçek gibi görünüyor. Sarılar, turuncular, sarı ve tonları ile müthiş renk patlamaları yaratan morlar, lilalar bu sene düğünleri renk cümbüşüne çevirerek gözlerimize bayram ettirecek.

Sıcak renkler arka bahçede veya avluda yapılacak davetlerde sımsıcak ve samimi ortamlar yaratırken gelinlerin elinde sarı, turuncu, mor ve lila renkli çiçekler ve bize göre yeşilden çok kendine has grimsi bir rengi olan okaliptüsler ile tasarlanmış minimal buketler yer alacak.


Gelinlikler boş durmayacak onlar da sadeleşecek…

Pandemi ile yaşadığımız aydınlanma ile değişen öncelik sıralamasında ilk sıralara yerleşen sürdürülebilirlik ve yerellik gelinlik tercihlerini de kökten değiştirecek. Bir defaya mahsus giyilecek şatafatlı gelinlikler yerini kokteyl davetlerinde kullandığımız rahat şık ama törensel havayı yine de tutturan 1200 davetli, yerine sadece bizi mutlu edecek elbiselere bırakacak ve after-party’lerin yıldızı olan elbiselerimiz ise 2022’de kutlanacak yıldönümünde yeniden kullanılacak.


Gelin Hanım! Lütfen topuklarınızı yavaşça yere bırakın!

Bu sene topuklarınızın üzerinden yere ineceksiniz. Çünkü 2020 sokağa çıkma yasakları ile birlikte rahat bir giyim tarzını benimsetti hepimize...

Evden çalışırken yüksek topuklu ayakkabı giyme ihtiyacımız yoktu ne de olsa…Kendi kendimizi motive etmek için giydiğimiz durumlar dışında hepimiz rahat ayakkabıları tercih ettik.

Gelinliklerdeki sadeleşme ile birlikte topuklarımızın üzerinden ineceğimiz bir yıl olacak 2021. Peki topuk hiç tercih edilmeyecek mi? Elbette giyilecek ancak resmi davetler için bir zorunluluk sayılan yüksek topuklar bu sene o olmazsa olmaz niteliğini kaybediyor ve yerini 3-4 cm’lik kısa ama yine de şıklığından ödün vermeyen kısa topuklara bırakıyor.


Plaj düğünleri rötuş görecek!

2020’yi evde geçiren nüfus 2021 de dışarı çıkmak isteyecek ve elbette düğünleri bahane edip sahillere de inmek isteyecek ama bu iniş kulenin yeni kurallarına göre gerçekleşecek.

2021 de geçmiş yıllarda pek bir hit olan boho konseptine veda edeceğiz. Evet biliyoruz plaj düğünü dalgalarla eşlik eden uçuş uçuş bürümcük kumaşlar ister. Oysa Harper’s Bazaar sahilde bile kendi rahatımızı ve zevkimizi, sadelik ve fonksiyonelliği bir kenara bırakmadan balo elbiseleri, metalik kumaşlar, tüyler ve işlemeler kullanılarak yaratılan çabasız bir şıklık yakalayabileceğimizi söylüyor bu yıl bize. Dikkat! Burada önemli kelime “çabasız”…Yani hiç zorlama olmayan bir şıklık yakalıyor olmamız gerekiyor tercihlerimizle… Arka bahçede veya avluda nasıl bir defaya mahsus bir gelinlik tercih etmiyorsak plaj düğünlerinde de bu çabasız şıklığı yakalamaya azami özen göstereceğiz ve sevdiklerimizin arasından evet demek için bu çabasız şık, sürdürülebilir kumaşlarla yerel işletmeler tarafından hazırlanmış elbisemizle geçeceğiz. Çünkü bu sene plaj düğünlerinde sizin evet dediğiniz noktada bohem şık düğünlerin vazgeçilmezi olan ve sadece tören için hazırlanmış tag’lar, çiçekli kavanozlar veya özenle yapılmış hazırlıklar olmayacak. Hatta ve hatta düğününüz kuru alanda tören sonrası bir yemekle devam edilen birleştirilmiş iki davet şeklinde planlanabilir olacak…


Ahh o özgürce seyahat ettiğimiz günler neredesiniz?

Bir çok çiftin hayali değil midir Paris’te ya da Roma’da ya da dünyanın öteki ucunda baş başa evet demek…2021 yılı düğünleri deneyimsel olmaktan çok dönüşümsel olacak…Bu şu anlama geliyor çiftlerin seyahat etmek istedikleri favori rotalar davetin konsepti, renk paleti ve havasını belirlemek anlamında daha çok etkili olacak. Amaç çiftin balayı için seyahat etmeyi hayal ettiği destinasyon çiftin ayağına gelmiş gibi bir hava yaratmak olacak. Örneğin tropik bir rota varsa çiftin hayalinde konsept için kullanılacak çiçekler, dokular ve renkler tropikal esintiler taşıyacak…Hayaliniz Paris’te evlenmek ise bir davet konseptiniz bir Paris düğününe yakışır nitelikler taşıyacak.


Restoran tipi hizmet almak isteyeceğiz?

2020 de eve kapanırken o beğenmediğiniz restorana hasret kalmak eminim aklınızın ucundan geçmiyordu. Ama hepimiz o kadar hasret kaldık ki istediğimiz yemeği sipariş edebileceğimiz, istediğimiz içkiyi içebileceğimiz restoranlara, az sayıda davetli ile sıcak sohbetler edip restoran tadında bir akşam geçirmek için can atıyoruz 2021’de..Çok sayıda davetli için planlanan sabit menüler yerini az sayıda davetliyi mutlu edecek aynı restoranlardaki gibi çok alternatifli menülere bırakacak.


Fotoğraf çekimleri nasıl olacak?

2020 birçok yakınımızı kaybettiğimiz bir yıl oldu. Aile bağlarının önemi bir kez daha idrak edildi bu vesile ile…Bu kayıpların üzerimizde yarattığı etki ile bu sene aile bireyleri ve akrabalarını daha çok göreceğiz fotoğraf çekimlerinde…Her şey de sadeleştiğimiz gibi daralan ekonomi ayıracağımız bütçeyi de daha fonksiyonel kullanmamıza neden olacak belki de ve save the date çekimleri azalırken yerini davet günü yapılan çekimlere bırakacak…


Nitelik mi nicelik mi? İşte bütün mesele bu belki de..

Bu trend çok ama çok basit. İkram edilecek yiyecek ve içeceklerden tasarıma hatta ve hatta davetli sayısına kadar trendy olan az ama öz olmak. Zaten ne kadar çok kişiyi davet ederseniz edin pandemi aşılama yaygınlaşmış olsa bile birçok davetliyi davete icabet etme noktasında çekimser kılacak, bu nedenle az sayıda davetli ile daha nitelikli davetler vermek daha akıllıca olacak.


Vermek mi almak mı derseniz?

2021’in önceliklerimiz konusunda hepimizi söyle bir silkelediğini baştan kabul edecek olursak bu yıl almak yerine vermeyi tercih edeceğimiz bir yıl olacak. Ülkemizde ne kadar kabul göreceği öngörülemese de dünyada en trend hareket düğün hediyesi kabul etmek yerine davetlilerden çiftin belirleyeceği hayır kurumlarına bağışta bulunmalarını istemek…


Peki Studio Diflorance bu trendlerin neresinde hizmet verecek?

Studio Diflorance düğün asistanlığı hizmeti ile zaman içerisinde edindiği iş ortakları sayesinde güzellik ve bakımdan makyaja, mekân çiçeklendirmesinden davet masasına, davetiyelerin hazırlanmasından gelin buketi seçimine kadar az ama öz düğün davetinizin tasarımını A’dan Z’ye tasarlayabilecek tecrübe ve deneyime sahiptir. Birçok detay ile tek tek sizi uğraştırmak yerine tek bir randevu ile tüm tercihlerinizi sizden öğrenir ve belirlenen bütçenin en doğru şekilde kullanılarak en güzel daveti verebilmeniz için yardımcı olur.


0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör