KARANFİL DESTE KOKUSU DOSTA ÇİÇEK SEVGİLİYE GİDECEKSE...

Güller kırmızıdır menekşeler mor...


Bundan çook ama çook uzun yıllar önce inanmazsınız ancak bu dizeyi ve hikayesini bir İngilizce gramer kitabından öğrenmiştim. Hikaye çok net aklımda değil ama Sevgililer Günü için elbette en çok tercih edilen çiçeklerin kraliçesi olan kırmızı gül olmaya devam ediyor. .


Tabii ki çiçek alışverişinde de herkes bütçesine göre tercih yapıyor yapmasına ancak iki dal gülün etrafına doldurulan cipsolar nedeni ile bizi cipsodan nefret eder hale getiren düzenlemeler pek tabii artık köşebaşında çiçek satan renkli kültürümüzün olmaz ise olmazı çingenelerde bile artık bulunmuyor. Bu noktada bu detay ile ilgili Tanrı'ya çok şükrettiğimi ayrıca belirtmeme sanırım hiç gerek yok. Gelişen sosyal medya alıcı olduğu kadar talebe göre satıcıların alışkanlıklarında da elbette bana göre çok da olumlu yönde değişime sebep oluyor. Öyle ki her bütçeye uygun gözlerimize görsel şölen yaşatan pek çok çiçek düzenlemesine internet ortamından ulaşıp sipariş vermek mümkün. E hali ile köşe başında çiçek satan hanım da kendine ve çiçeklerine talep baskısı ile çekidüzen veriyor.

Çiçek elbette bazı kültürlerde hayatın bir vazgeçilmezi iken bizim gibi bir ekonomik krizden öteki krize savrulan ve gelişmekte olduğu iddia edilen ülkelerde halen bir lüks olarak görülüyor. Dolayısıyla sadece özel günlerde çiçekçilerimizin yüzü gülüyor. Çiçekçilik sektörünün gelişmişlik seviyesi de mevcut durumda Türkiye ekonomisi ile paralellik gösteriyor. Türkiye'de Isparta, Antalya gibi Akdeniz Bölgesi'ndeki bir kaç güzide ilimiz dışında çiçek üretimi yapılan çok fazla ilimiz yok. Bu nedenle tasarım çiçek akımında kullanılan çiçekler büyük ölçüde Türkiye'den alınan lale ile çiçek ekonomisinin tekeli haline gelen Hollanda'dan ithal ediliyor. Sadece Hollanda'da yetişen çiçekler değil dünyanın bir çok ülkesinde yetişen çiçekler önce Hollanda'ya, oradan da Türkiye'ye ithal ediliyor. E hali ile gelen kaliteli çiçeğin de çiçekçiye maliyeti çiçeğin kalitesi ile doğru orantılı olarak bir o kadar yüksek oluyor.


Neyse sadede gelecek olursak sadece çiçekçinin değil tüm sevenlerin yüzünü en çok güldüren o gün sevgilime nasıl bir çiçek göndereyim diyenlerdenseniz elbette ki size önerimiz "kesme çiçek"ten yana olacak. Kesme çiçeğin ne olduğunu soracak olursanız ona da bir cevabımız elbette var. Kesme çiçeği üreticiler tarafından seralarda yetiştirilen ancak yetiştiği toprak ile birlikte değil de, dalından kesilerek demet veya düzine olarak satılan, genellikle buketlerde son zamanlarda ise artan ölçüde kutu çiçek düzenlemelerinde kullanılan köksüz çiçeklere verilen genel bir ad olarak tanımlamak mümkün.


"İki gün sonra ölecek çiçeğe neden para vereyim." diyenlerden olmayın. Kaliteli ve zamanı geçmemiş kesme çiçeklerin ömrü hiç de öyle sanıldığı gibi iki gün değil. Buketlerimizde ve kutu çiçeklerimizde kullandığımız ömrünü uzatmak için Studio Diflorance olarak aldığımız bir çok önlem var. Çiçeklerimiz atölyemize gelir gelmez suda bakteri üremesini hızlandırmaması için çiçeklerin yapraklarını saplarından temizlemek ve onları özel kesme çiçek besini eklediğimiz suda misafir etmek çiçeklerimiz sizlere ulaşmadan önce aldığımız önlemlerden sadece bir kaçı...Çiçeğimiz size ulaştıktan sonrası için de önlem alıyoruz. Örneğin Studio Diflorance olarak aldığımız buket siparişlerinde özenle hazırladığımız tasarım buketin yanında mutlaka çiçeğin ömrünü uzatan, onu besleyen ve suyunun içinde bakteri üremesini engelleyen kesme çiçek besinini de teslim ediyoruz. Buketlerimizi teslim alan sevgiliye de sadece buketi vazoya koymadan önce bu besini suya karıştırmak kalıyor.


Sizlere sevgilinize hangi çiçeği göndereceğinizi söylemek tabii ki bize düşmez. Sevgilinizin hangi çiçeği ve hangi renkleri en iyi siz bilirsiniz. Bize düşen sadece sizin "bukette mutlaka olsun" dediğiniz çiçekleri en güzel şekilde bir araya getirerek hem sizi hem de sevdiklerinizi mutlu etmek.


Ama yine de size ufacık bir ipucu verebiliriz. Tepeden bakıldığında daire şeklinde görünen yuvarlak buketler veya yuvarlak kutulara hazırlanan kutu çiçekler daire şeklen sonsuzluğu temsil ettiği için eş veya sevgiliye gönderilmek için daha uygundur ancak bir olmaz ise olmaz değildir.


Aşkınızın sonsuza kadar çiçek açması dileğiyle...
1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör