BUKETİM ŞEKİL ÖNÜMDEN ÇEKİL

Buketler…

Bir düğünün ve bir gelinin vazgeçilmezi... Düğünü düğün gelini gelin yapan, evlilik seremonisini tamamlayan en güzel unsur… Peki buketimiz için gerekli görüşmeleri yaparken ne istediğimizi ne kadar biliyoruz ve ne kadar bilinçli isteklerde bulunuyoruz? Bilerek mi istiyoruz yoksa bilmeden bir hayalin peşinde mi koşuyoruz? Eğer ikincisini yapıyorsak düğünümüz gerçekten büyük bir tehlike altında ve hayalimiz her an fiyaskoya dönüşebilir.

Gelin buketleri en sevdiklerimiz...

Genelde kalıcı olması yönünde gelen talepler ile şoklanmış ve kuru çiçek yoğun bir kullanım söz konusu ancak yaptığımız birkaç görüşme neticesinde gözlemlediğimiz aslında gelinlerimizin çok da bilinçli tercihler yapmadığı yönünde... Daha çok sosyal medyada yayınlanan modeller üzerinden hayaller kuruluyor. Bukette kullanılacak çiçeklerden çok renkler ve tarzlar ön planda tutuluyor.


Oysa bir gelinin el buketi belki de bir düğünü mükemmelliğe eriştirecek o en ince dokunuş…Bu nedenle pandemi sonrasında nikah salonlarına akın edecek, kır düğünü için bahçelere parklara kırlara inecek gelin adaylarımızı bir bukette dikkat edilmesi gereken noktaları bir kaç madde halinde özetlemenin faydalı olabileceğini düşünüyoruz.


  • Zevk ve beğenilerinize sonsuz saygı duymakla beraber buketinizde seçeceğiniz renklerin düğün için kutlama yapılacak mekânın çiçek düzenlemesi ile uyumlu olması gerektiğini belirtmek isteriz. Bu nedenle buketinize hangi renklerin hâkim olmasını istiyorsanız mekânda yapılacak düzenleme için de aynı renklerin kullanılması konusunda organizasyondan sorumlu şirket/kişiler ile mutlaka önceden görüş birliğine varmış olmanızı öneririz.

  • Buketinizin sadece renk olarak değil mekân düzenlemesinde uygulanacak konsept ile de uyumlu olması daha şık bir görüntü yaratacaktır. Aksi takdirde biraz ondan biraz bundan bir görüntü ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Buketinizde bohem bir stil tercih ediyorsanız mekân düzenlemesinin de bu doğrultuda yapılması konusunda gerekli yönlendirmeleri mutlaka önceden yapmayı ihmal etmeyin.

  • Buket konusu genelde en son tamamlanan eksiklerden biridir. Halbuki buket seçimi yaparken gelinliğiniz ile buketinizin şekil olarak birbirini tamamlaması gerekir. Örneğin prenses tipi klasik bir gelinlik modeli seçmişseniz çiçek sapları çapraz dizilerek yuvarlak şekil verilmiş bir buket sizin için daha doğru bir tercih iken, asimetrik kesime sahip bir gelinlik ile çapraz dizilime sahip dağınık bir buket daha uyumlu olacaktır. Yine A kesim bir gelinliklere çiçekleri kademeli dizilmiş kaskad bir buket modeli daha uyumlu bir görüntü sağlayacakken, Helenistik bir modele sahip gelinliğiniz çiçek sapları düz bir şekilde dizilmiş yuvarlak bir buketi daha iyi taşır.

2018 yılına Bohem gelinler damgasını vurdu dersek bu hiç de abartılı bir söylem olmaz.


Sosyal medya paylaşımlarının da etkisi ile dış mekan çekimi, düğün hikayesi ve kır düğünleri derken yediklerimizde içtiklerimizde nasıl doğallık arıyorsak düğünlerimizde de şatafattan uzak ama yine de şıklığından hiç bir şey kaybetmeyen bir doğallık istedik. Bu durum buketlerden saç aksesuarlarına damat yaka iğnelerinden çiçeksi taçlara kadar etkisini gösterdi. Buketlerde şekil olarak dağınık ve büyük modeller tercih edilirken pudra, somon ve bordo renkleri tercih edildi. Güller yerini şakayıklara bırakırken cipsolar (gypsophilia) çoktan sahneyi terk etti bile...Kurdeleler bile bohem rüzgarının etkisi ile ipek ve makromeyle yer değiştirdi.


Yine 2017'de başlayan ve 2018'de daha belirgin hale gelen bir başka gelişme canlı kesme çiçekler ile oluşan yuvarlak buketlerin yerini şoklanmış ve kuru çiçekler ile hazırlanan buketlerin alması oldu. Eskiden buketini saklamak isteyen gelin adaylarımız yapay çiçekler ile hazırlanmış buketleri tercih ederken artık doğallıktan uzaklaşmak istemeyen ama yapay çiçek de kullanmaya gönlü razı gelmeyen hiç de azımsanmayacak sayıda bir çok gelin adayımız şoklanmış çiçekler ile hazırlanmış bir buket ister hale geldi. "Peki şoklanmış çiçeklerin canlı çiçeklerden farkı ne?" sorusuna bu vesile ile cevap vermiş olalım.


Efendim şoklanmış çiçek furyası şoklanmış güller ile başladı. Uzak Doğu'da özel bir teknik ile şoklanan güller Hollanda üzerinden Türkiye'ye de getirildi ve dayanıklı tüketim malzemesine eğilimi yüksek olan Türk halkı tarafından çok hızlı bir şekilde benimsendi. Tabii çok geçmeden talebe istinaden farklı çiçekler de bu özel tekniğe tabi tutulmaya başlandı. Artık sadece güller değil buketlere müthiş güzel koku veren okaliptüs yaprakları bile şoklanabiliyor. Canlı çiçekler ile hazırlanan gelin buketlerinin ömrü özel besinler ile iki üç haftaya kadar uzatılabilirken şoklanmış çiçekler ile hazırlanan buketlerin uygun koşullarda yani ısı, ışık ve nem koşullarına dikkat edilmesi halinde uzun süre saklanabileceği gerçeği talebin çoktan canlı çiçekten şoklanmış çiçeğe kaymasına neden oldu bile. Ancak şunu da burada belirtmeden geçmemek gerekiyor. Bu özel tekniğin uygulanması doğal olarak çiçeklerin fiyatını artırırken bir de Hollanda'dan Euro üzerinden Türkiye'ye ithal edilmesi şoklanmış çiçekler ile hazırlanan buketlerde fiyatları yukarı çekiyor. Ancak şu da bir gerçek ki fotoğraf çekim tarihi ile nikah/düğün tarihi bir türlü kavuşamayan gelin adaylarımız iki farklı tarihte canlı çiçekler ile hazırlanmış iki ayrı buket yerine şoklanmış çiçekler kullanılarak hazırlanmış tek bir buketi tercih ediyor.

2020 pandemi ile geçti. Gelinler iki arada bir derede nikah dairesinde maske takarak dünya evine girdi. 2021 için pandeminin sona ermesi ve birlikte düğün davetlerinin yeniden gündeme gelmesi umutla bekleniyor. Davetli veya davetsiz evlenecek gelinlerimiz için 2021 yılında trend olacak gelin buketi önerilerini detaylı bir şekilde bir sonraki yazımızda inceleyeceğiz.


Bizi izlemeye devam edin....

0 görüntüleme0 yorum